V sredo, 9. 1. 2019, smo se z učenci 1. a in b razreda odpravili v Slovenski šolski muzej v Ljubljano. V muzeju nas je sprejela vodička, ki nam je razložila pravila obnašanja v stari šoli. Ko smo pojedli malico, smo se preoblekli. Deklice so si nadele obleke s predpasniki, dečki pa brezrokavnike. V šolske klopi so se na levo stran posedli fantje, na desno pa dekleta z rokami na hrbtu. Podali so se v leto 1900. Na mizi je imel vsak učenec leseno tablico, košček krede in krpico. Ko je zazvonil šolski zvonec, je v razred vstopila učiteljica, učenci so se vstali in jo enoglasno pozdravili: »Bog daj, gospodična učiteljica.« Sledila je učna ura nauka o računanju ob pomoči lesenega računala. Učenci so račune zapisovali na lesene tablice, kdor pa ni upošteval pravil, ga je učiteljica kaznovala s klečanjem na koruzi ali sedenjem na oslu.

solskimuzej1 solski muzej2

solskimuzej5 osel