Slovenska bakla

V ponedeljek, 7. 6. 2021, je Kostanjevico na Krki obiskala slovenska olimpijska bakla, ki je  izdelana iz nerjavnega jekla in bukovega lesa, ki so jo izdelali  s skupini SIJ na Ravnah na Koroškem. Bakla bo obiskala bi vse slovenske občine, z njenim potovanjem pa želijo organizatorji tudi v Sloveniji širiti vrednote olimpizma, povezovati ljudi, prebujati jekleno voljo in navdihovati.

Baklo smo sprejeli ob 11.00 pri severnem mostu (rondo), nato pa so učenci skupaj z najuspešnejšimi športniki in kulturniki naše občine z njo zaokrožili po otoku do športnega parka pri šoli, kjer je bila osrednja prireditev s častnim gostom, dvakratnim olimpijcem Juretom Rovanom, ki je nadomestil zadržanega Primoža Kozmusa.

Med našimi učenci so imeli čast nositi baklo po trije najboljši na mnogoboju od 5. – 8.razreda ter po dva učenca od 1. do 4. razreda. Poleg njih so tekli še:

Jože Marinč, akademski slikar, član Društva slovenskih umetnikov in Društva umetnikov Spodnje Kranjske,  prejemnik številnih slikarskih nagrad tako v Sloveniji kot tudi širše;

Boris Polovič, dolgoletni predsednik športnega društva Kostanjevica na Krki, udeleženec različnih rekreativnih tekmovanj;

Uroš Štefanič, član domačega odbojkarskega kluba, trenutno igralec MOK Krka, ki igra v 1. odbojkarski ligi;

Martin Štefanič, član domačega odbojkarskega kluba, trenutno igralec MOK Krka, ki igra v 1. odbojkarski ligi;

Erik Grubar, kapetan domačega odbojkarskega kluba, ki igra v 2. državni ligi. V tej sezoni so končali tekmovanje na 3. mestu;

Adam Jordan, član kolesarskega kluba Adria Mobil; državni prvak med starejšimi mladinci v cestni dirki za sezono 2020, 5. mesto na dirki Giro del friuli, 4. mesto na kriteriju v Celovcu in veliko drugih visokih uvrstitev v Sloveniji in tujini;

Nino Polovič, član kolesarskega kluba Adria Mobil; lani je bil državni prvak v treh disciplinah na velodromu, državni prvak v kriteriju na Pokljuki, 7. na evropskem prvenstvu v Italiji na velodromu in je Športnik leta 2020 v občini Novo mesto;

Jani Polovič, zelo uspešen športnik rekreativec – tekač in kolesar, državni prvak v svoji kategoriji v sprint duatlonu, zmagovalec nekaj kolesarskih vzponov, 3. v tekaškem pokalu Dolenjske,  16. na polovičnem Ironmanu na Bledu, 28. absolutno izmed 8000 tekačev na Ljubljanskem maratonu;

Jernej Tomazin, član OK Kostanjevica na Krki, igralec in trener članske ekipe.

V svoji karieri je bil tudi zelo uspešen igralec odbojke na mivki, državni prvak med starejšimi mladinci v paru s Simonom Koširjem, udeleženec treh evropskih prvenstev v odbojki na mivki, trenutno pa nepogrešljiv trener v klubu;

Jure Rovan je za Slovenijo nastopil v skoku s palico na dveh poletnih olimpijskih igrah, leta  2004 v Atenah ter 2008 v Pekingu. Bil je tudi udeleženec svetovnih in evropskih atletskih tekmovanj. Njegov rekordni skok s palico meri 5, 61 m.

Pred zadnjimi tremi krogi, ki so jih tekači odtekli na atletski stezi, so zbrane nagovorili podžupan Robert Zagorc, ravnateljica Melita Skušek in olimpijec Jure Rovan.

Po zaključeni osrednji prireditvi so se učenci lahko fotografirali z baklo in športniki.

Bakla je med vse udeležence prinesla nekaj najpomembnejših vrednote olimpizma, predvsem pa povezala številne športne navdušence in ljubitelje športa in dokazala, da imamo tudi v Kostanjevici na Krki olimpijske sanje.

Več si lahko ogledate tudi na spletni strani Olimpijskega komiteja Slovenije na povezavi:

https://bakla.olympic.si/fotoutrinki